Proekti toetajad: Eesti Haridus-ja Teadusministeerium , Eesti Ajaloomuuseum, kirjastus Avita, kirjastus Koolibri, “Olde Hansa, Apollo raamatukauplus, Eesti ajaloo ja ühiskonnaõpetajate Selts

reede, 15. märts 2013

2. ülesanne

Essee
Pronksiöö Tallinnas

Viimaste aastate Tallinnas toimunud sündmuste seast valin ühe, mis toimus 27. aprillil 2007. aastal. See on pronksiöö. See sündmus toimus sellepärast, et Eesti valitsus soovis teisaldada pronkssõdurit ehk teise maailmasõja ajal langenud sõjaväelaste mälestuseks rajatud monumenti koos säilmetega sõjaväekalmistule. Venemaa propaganda aga kajastas seda, kui langenud sõduri au rüvetamist ja Eesti valitsuse soovi taastada fašism Eestis. See tekitas rahutusi, vägivallatsemist Tallinna kesklinnas, näiteks valati värviga üle A.H. Tammsaare mälestusmärk, peksti sisse Estonia teatri, Kunstiakadeemia ja teiste asutuste aknaid.
Minu arvates oli ausamba teisaldamine õige, kuna tegemist oli haua tähisega ning selle koht on surnuaial, kus see praegugi asub. Ka ei ole normaalne, et mälestussamba teisaldamise pärast tuleb rahvas tänavatele vägivallatsema. Sellega näitab ta küll rahulolematust, aga ka lugupidamatust oma riigi ja ajalooliste väärtuste vastu. See sündmus tekitas pingeid venelaste ja eestlaste vahel. Kuid sellel sündmusel oli ka positiivne külg, see et Eesti riik läbi politsei ja muude jõustruktuuride suutsid hoida seda mässu kontrolli all. Ja ma loodan, et selliseid sündmusi enam ei kordu.
Kasutatud allikad

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar