Proekti toetajad: Eesti Haridus-ja Teadusministeerium , Eesti Ajaloomuuseum, kirjastus Avita, kirjastus Koolibri, “Olde Hansa, Apollo raamatukauplus, Eesti ajaloo ja ühiskonnaõpetajate Selts

teisipäev, 30. aprill 2013

5. ülessanne Elevandilt


Sõites praamilt maha, sõitke kilomeeter Kuressaare poole ja pöörake siis vasakule. Jõuate PÄDASTE MÕISA, mille kohta on teateid juba 16. sajandist. Praegu on mõis populaarne puhkuse veetmise koht.
Enne Muhu pinnalt lahkumist, jõuate EEMU TUULIKU juurde. See on pukktuulik, mille tüüpi peetakse Euroopa vanimaks tuuliku stiiliks. Tuulik seisab kõrgel jalal. Sellele leidub paralleele, vaid Skandinaavias ja Lõuna-Soomes.

Sõites edasi mööda Kuressaare-Kuivastu maanteed näitab teeviit Kaali. Paar kilomeetrit ja näete KAALI KRAATRIT. Viimastel andmetel on kraatri vanus 2400 kuni 2800 aastat ja ta tekkis meteoriidi langemise tagajärjel. Mitmed uurijad on otsinud seoseid Vana-Kreeka päikesejumala poja hukkumise ja Kaali kraatri vahel. Kaali kraatri sügavus on 12 meetrit ja läbimõõt 2 meetrit.

Kuressaare tähtsaim ajalooline objekt on KURESSAARE PIISKOPILINNUS. Esimene kirjalik teave Kuressaare piiskopilinnusest pärineb 1381 aastast. Kuressaare linnus jäi Saare - Lääne piiskoppide residentsiks Liivi sõja alguseni. Praegu asub Kuressaare piiskopilinnuses muuseum.3 km Kuressaarest Sõrve poole sõites jääb teeäärde LOODE TAMMIK. Tammikus on vanimad puud 450-500 aastased. See on looduskaitse all juba aastast 1955.
Edasi sõites jääb silma TEHUMARDI MÄLESTUSSAMMAS, mis on püstitatud 2. maailmasõjas hukkunutele. Samba kõrval asub vennaskalmistu.
Sõrve säärel asub SÕRVE MILITAARMUUSEUM. Selles muuseumis võib näha sõjaaegseid välja panekuid, näiteks mundrid nööbid ja mürsud.
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar