Proekti toetajad: Eesti Haridus-ja Teadusministeerium , Eesti Ajaloomuuseum, kirjastus Avita, kirjastus Koolibri, “Olde Hansa, Apollo raamatukauplus, Eesti ajaloo ja ühiskonnaõpetajate Selts

pühapäev, 14. aprill 2013

4. ülesanne

Intervjueerisin oma vanaisa Aini, kes on hetkel 65 ning seetõttu palju näinud-käinud.

Milline nägi välja Tallinn Teie nooruses?
Mustamäel alles hakati ehitama suuri rajoone, siis Õismäel ning siis Lasnamäel. Need toimusid viimaste 50 aastate jooksul. Esimeses keskaegses koolis Gustav Adolfi Gümnaasiumis õppisin ma siis.
Kesklinna ehitati minu mälu järgi 10. novembril. Praegu seda linnasosa vaadates tundub kõik enam-vähem sama nagu vanastigi.

Kuidas on nende aastate jooksul Tallinn arenenud?
Kõige tormisem areng oli Eesti Iseseisvue päeval. Ettevõtteid toimus palju rohkem ja kaubandus on ka arenenud. Näiteks kõik need igasugused Rimid ja Prismad. Enamus poode on ehitatud juba Vabariigi ajal.

Kas ütleksite, et see koht on väga palju muutunud?
On küll. Tallinn on palju laienenud juba enne Mustamäe ja Õismäe ehitamist. Enamus muutusi on tänu inimeste ja kauba positiivsele arenemisele.

Saaksite jagada veidi detaile oma noorusest Tallinnas?
Ma elasin Tallinna lähedal maal Lagedil. Mäletan, et kui ma pidin 9. klassi astuma, sõitsin ronginga linna ning sõin koha peal päevaga ära kolmteist jäätist, siis kolasin niisama ringi enne päris koju minekut. Ka laeva liinid avati ning ma sain teada, et Nõukogude Liidu kõige külastatam riik soomlaste poolt on Eesti.

On Teil mõningaid häid mälestusi mõnest ehitisest või objektis Tallinnas, mis on ka tänapäevanigi säilinud?
Viru hotell, Välisministeerumine ehitamine, Teletorni ehitamine, Olümpiakeskuse ehitamine. Sain vabatahtlikult ehitada ja ehitamist vaatamas käia. Kahjuks aga lammutati palju asju maha pärast mõnda aega. Kas teadsid, et Viru hotelli ehitasid soomlased?

Kas saaksite tuua ka esile mõningaid halbu mälestusi?
Minu jaoks üks halb mälestus on see, et Olümpia hotell ehitati küürakalt. Ja see, et Mustamäe rajoonis ehitati sellise süsteemiga, et majad olid 25 aastat seal ning siis lammutati maha ja ehitati uued asemele. Õnneks aga on ka tänapäeval säilinud mõned ehitised sellest ajast.

Kuidas on inimesed muutunud võrreldes oma nooruses olnud omadega?
Raske on sellist positiivset muudatust anda. Enamus käisid minu nooruses trennis, mis oli loomulikult tasuta. Sporditi kohe päris usinasti!
Praegu on kahjuks aga teemaks ainult elektroonika. Infotehnoloogia näiteks mõjutab noorte inimeste eesti keelt ja matemaatikat. Inimesed on muutunud ka selle tõttu, et on olemas võimalus lennata üle terve maailma.
Eesti rahvastikku arv on vähenenud. Põhjus on selles, et rahva sõidab oma kodumaalt ära. Kõik hakkas maksma. Mäletan, et kõrgkoolis maksin prae ja joogi eest kõigest 5 kopikat.

Kuidas oli õpingutega Tallinnas? Kuidas nägi välja tol ajal olnud koolitund?
Ma õppisin GAG'is, kus ruumid olid sajandeid vanad. Muidugi omad plussid ja miinused olid kahtlemata olemas. Näiteks kõrgkooli sisse pääsemine oli konkurssi alusel. Vahel said sisse ainult mõned üksikud inimesed.

Millised olid Teie kokkupuuted välismaalastega sel ajal?
Põhimõtteliselt tööalasid kokkupuuteid on olnud küll aga tol ajal olid need kõik Nõukogude Liidust.

Kas mäletate veel midagi huvitavat, mis on läbi viidud Tallinnas?
Kõige huvitavamad olid Olümpiamängud, Eurovisiooni võit ja muid selliseid asju. Ka meie laulupidusid näideti üle terve maailma.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar