Proekti toetajad: Eesti Haridus-ja Teadusministeerium , Eesti Ajaloomuuseum, kirjastus Avita, kirjastus Koolibri, “Olde Hansa, Apollo raamatukauplus, Eesti ajaloo ja ühiskonnaõpetajate Selts

reede, 12. aprill 2013

supercleveri 4. ül

Meie saime oma kahelt inimeselt. 1. intervjueeritav on sünd a 1928. ja teine 1976.


Mis asus kunagi selles kohas, kus praegu on Kuressaare Gümnaasium?

Praeguse koolimaja kohal kasvasid kadakad. Inimesed viisid hommikul oma lehmad sinna sööma ja õhtuse lüpsi ajaks tõid koju tagasi.

Kui palju oli Kuressaares toidupoode (enam-vähem)?

Algul oli neid umbes viis. Sealt sai kätte esmatarbeks vajaliku – leiva, saia ja piima. Saia oli ainult ühte sorti, leiba kahte erinevat. Sageli osteti leiba ka lehmadele söötmiseks. Piima müüdi rasketes klaaspudelites. Viinereid sai ainult tutvuste kaudu leti alt.

Kas vanasti oli kuressaares kaubamaja? Kui jah siis, kus?

Ei olnud. Hiljem asus kaubamaja seal, kus praegu asub SEB pank. Ülemisel korrusel müüdi riideid ja jalanõusid, alumisel majapidamistarbeid.

Kus asus linnavalitsus?
See asus raekojas.

Kas Kuressaare linn oli väiksem kui praegu?

Jah oli. Seal kus praegu asuvad Georg Ots SPA, Rüütli ja Meri hotell, oli hoopis märg ja vesine mahajäätud maa. Georg Otsa asemel oli pilliroog. Tuule tänava majade ja Marientali majade kohal oli karjamaa. Paljud inimesed pidasid linnas loomi – lehmi, lambaid ja kanu.

Mis asus ennem kultuurimaja kohal?

See oli kaouaeg seal. Põhjaliku uuenduse sai ta alles kümmekond aastat tagasi. Enne olid seal puutoolid, mis olid väga ebamugavad istumiseks ja omavahel ühendatud.

Kus asus miilitsahoone?
See asus seal, kus praegu asub võõrastemaja.

Kus asus tuletõrjehoone?
See asus kesklinnas. Alles sel aastal said politsei ja päästjad endale uue ühise maja. Kuigi räägituid oli sellest juba aastaid.

Mis aastal ehitati Kuressaare Gümnaasium?
See ehitati aastal 1978. Sel aastal tähistab kool oma 35 juubelit. Selle pika aja jooksul on koolil olnud ainult 2 direktorit – Kusti Kokk ja Toomas Takis.

Mis asus enne seal, kus praegu on Maxima?
Seal asus rohumaa. Seejärel ehitati sinna EPT lasteaed. See oli Kingisepa linnas üks uhkemaid, sest oli esimene, kus asus bassein. Hiljem ehitati Ida – Niitu veel Ida – Niidu lasteaed. Kahe üksteise nii lähedale asuva lasteaia jaoks ei jagunud lapsi. Nii otsustati vanem lasteaed lammutada.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar